Emitalaste uskumatud kordaminekud Krakovis

7.-11. oktoobrini 2013 toimus iga-aastane rahvusvahelise motiveeriva intervjueerimise treenerite võrgustiku (MINT) korraldatud uute treenerite koolitus (TNT) ning sellele järgnenud foorum (MINT Forum 2013). Sel korral siis Poolas, Krakovis. Lühidalt: Eesti ja eestlased ruulisid sajaga!

Fakt, mida kõik osalenud eestlased välja tõid oli, et Eestit on märgatud ja eelnev ’töö’ on olnud tajutav: teati ja mäletati hästi eestlastest ’vanemaid’ võrgustikuliikmeid Ingat ja Tõnut ning eestlaste ülesastumisi Veneetsias toimunud kolmandal MI konverentsil. Tegelikult ei ole see muidugi väga ’töö’ olnud, sest olla avatud ja toetava ja oma kaaslastest huvitatud, on MINT liikmeskonna põhiolemuseks. Selle seltskonna toetavat, vaba ja sisukat loomust tõid ka välja eranditult kõik meie endi ’uuekesed’ MINT’is. Ehk kõik varasem eelkäijate: Inga ja Tõnu ning Ulvi poolt jagatu osutus kohapeal tõepoolest mõnusalt kogetud tegelikkuseks ning parimas mõttes ’hullunud’ pilkude ja ülivõrdes kõnega MI-kad sai juurde korraga tervelt neli!

Värskelt oma TNT lõpetanud ’uuekesed’: Anneli, Ruth, Kärolin ja Irja

Suurepäraselt läks ka Eesti osalusel toimunud Kesk- ja Ida-Euroopa MINT liikmesriikide plenaarettekanne viimase päeva hommikul, mis mitmete osalejate vahetu tagasiside järgi olevat olnud foorumi parim ettekanne! Ega see just päris tavapärane olnud jah. Igati hästi toimis hommikuse ärataja- ja käimatõmbajana (ettekandele eelnes õhtu Kopalnia soli Wieliczka soolakaevanduse vastuvõtuhallis 300 meetri sügavusel maa all) Ruthi välja käidud idee peale kokku pandud kolme riiki käsitlev väike tasemetest (MIQ test) kuuljaskonnale. Kel huvi, saab ettekannet ennast uurida SIIN.

Ettekanne meie nägudel: elevus ja rõõm korda läinud ettekandest oli nii suur, et keegi ei märganud sisse jäänud dataprojektorit. Pildil Eesti, Poola, Bulgaaria ja Rumeenia esindajad. Ettekande panid kokku algselt kolme, lõppkokkuvõttes nelja, Ida- ja Kesk-Euroopa riigi MINT võrgustiku liikmed.

Oma erilise mõtte, kogemusena jagavad Krakovis käinud emitalased järgmist:

See, mida Eesti enda treenerikoolitusel sai läbi tehtud ja kogetud, pluss EMITA töötoad on, võrreldes enamuse teistest riikidest pärit uute treenerite kogemustega, andnud suure edumaa, mis andis enesekindlust. Sai grupikaaslaste üllatunud pilkude saatel jagada oma teadmisi ja kogemusi harjutustest, mida teised kuulnudki polnud, kogemisest rääkimata. (Kärolin)

Sama kogemust kinnitasid nii Irja kui ka Anneli ja Ruth.

Siiras tänu Eesti treenerikoolitusele ja juba vanadele eesolijatele turvalise maandumise võimaldamise ning mitmekülgse õppimiskogemuse eest. Väikseid nippe ja harjutuste erinevaid õpimomente ja praktilise läbiviimise võimalusi kogunes üksjagu. (Anneli)

Hoolimata oma napist inglise keeles rääkimise kogemusest ja pidevast soovist rohkem öelda, kui hetkel suutlikkust oli, või just selle pärast, sai kõik öeldud ja toetavad grupikaaslased oma ära arvamise ja peegeldamise oskusi harjutatud. (Irja)

Kuigi olid omad kõhklused sellises auväärt seltskonnas toime tulemise osas, siis kohapeal ununesid need hetkega, abiks enda võrdväärne kogemus ja teiste tugi. Positiivne oli kõikide osalejate täielik pühendumine, kaasaelamine, kohalolek. Tubliks proovikiviks, kust võitjana välja sai tuldud, oli kiires tempos aina uute ja uute harjutuste läbiviimine aina uute ja uute paarilistega. (Ruth)

Tore, et foorumil oli midagi kõikide MI-kate enamlevinud rollide jaoks: oli midagi nii treenerile, praktikule kui ka teadlasele, tõeliselt meisterlik ja sisukas mix. (Tõnu)

Kuigi päris lõpuni kõik see, mis kohapeal ’tabas’ veel kohale jõudnud ei ole, oli ülimalt mõjus ja ülev tajuda seda, et kõik eelnev on väga viljakat vilja kandnud. See edu, mis Eestile sel korral osaks sai, poleks kuidagi sel korral saanud olla ilma osalenud 6 inimese suure ühispanuseta –  lõime sõna otseses mõttes massiga: neid riike, kust esindajaid foorumil oli üle ühe-kahe MINT’i, oli tubli vähemus. Kosutav oli pidevate kaaslaste elevil kommentaaride peale kogeda rahulolutunnet ning korrutada kui mitte alati öeldud, siis tihti mõeldud, et ’no mida mina siis kogu aeg olen rääkinud!’ ütelust. Ning kinnitust leidis ka veel teinegi ammune kodukootud tõdemus, et iga EMITA liige on täiesti võrdväärsel tasemel ja valmis rahvusvahelises väga professionaalses ja kõrgetasemelises võrgustikus toime tulema ja meil on, mida teistele õpetada-jagada. (Inga)

Ära tegime! Vot nii!